کود قهوه یک راهکار عالی، برای رشد گیاهان خانگی و آپارتمانی

0 347

استفاده از کود قهوه یکی از راهکارهایی است که بسیاری از افراد برای رشد و پروش گیاهان خانگی و آپارتمانی خود مورد استفاده قرار می‌دهند. قهوه به عنوان کود برای گیاهان سرشار نیتروژن بوده و در آن مقداری نیز منیزیم و پتاسیم نیز وجود دارد، از این رو از آن می‌توان برای تامین مواد مورد نیاز بسیاری از گل‌ ها و گیاهان استفاده کرد. در این مقاله ما اطلاعات جامعی راجع به کود تفاله تقهوه، طرز تهیه کود با تفاله قهوه، مزایای استفاده از آن غیره در اختیار شما قرار خواهیم داد.

بهتر است پیش از آنکه در مورد کود قهوه برای رشد گیاهان خانگی صحبت کنیم در مورد تهیه کود خانگی برای گیاهان آپارتمانی و راهنمای خرید کود خانگی اطلاعاتی داشته باشیم. به این منظور دعوت می کنیم برای مطالعه بیشتر در مورد کود خانگی به digiagram.ir مراجعه کنید.

کود قهوه برای چه گیاهانی مناسب است؟

قهوه به عنوان کود برای گیاهان آپارتمانی و خانگی می تواند یک انتخاب عالی باشد، اما ممکن است افرادی از قهوه به عنوان کود استفاده کرده و نتیجه معکوس گرفته باشند. بنابراین این سوال برای شما پیش خواهد آمد که آیا تفاله قهوه به عنوان کود طبیعی برای همه گیاهان مناسب است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که خاصیت اسیدی دارد، از این رو اضافه کردن آن به گیاهانی که نیاز به خاک قلیایی دارند مناسب نخواهد بود. از این رو هنگام خرید از گل فروش بپرسید که خاک مورد نیاز گل شما اسیدی یا قلیایی است؟ همچنین معمولا قهوه برای گیاهان با برگ پهن مناسب و مفید خواهد بود.

چرا از تفاله قهوه به عنوان کود طبیعی استفاده می کنیم؟

در این بخش می خواهیم بدانیم اضافه کردن تفاله قهوه برای گلدان آپارتمانی چه مزایایی برای گل ها و گیاهان دارد؟

از بین بردن علف های هرز

یکی از مزایای استفاده از کود تفاله قهوه برای گیاهان کاهش رشد گیاهان هرز و از بین بردن آن ها است. قهوه به دلیل داشتن پتاسیم، منیزیم، باسل و نیتروژن از رشد گیاهان هرز جلوگیری می کند.

استحکام ساقه

نیتروژن یکی از مواد اساسی و مورد نیاز برای رشد و استحکام ساقه است. از این رو استفاده از کود خانگی با قهوه برای گلدان های خانگی باعث تقویت و استحکام ساقه آن ها خواهد شد.

دور کننده آفات

از دیگر مزایای کود تفاله قهوه می توان به دور کردن و از بین بردن آفات اشاره کرد. از آن جا که در قهوه ترکیباتی مانند دی ترپن و کافئین وجود دارد، این مواد خاصیت ضد میکروبی و ضد التهابی قوی داشته و باعث از بین بردن آفات خواهند شد.

۱۶ کاربرد خلاقانه پودر و تفاله قهوه؛ از کود باغچه تا زیبایی صورت | چطور

بهترین انتخاب بعد از خواب زمستانی گیاهان

تفاله قهوه برای گیاهان آپارتمانی می تواند یک کود مغذی بعد از خواب زمستانی آن ها باشد. از آن جا که در زمستان گیاهان به خواب رفته و مواد مغذی آن ها کاهش پیدا می کند، در فصل بهار باید آن ها را کود دهی کنید. کود دهی گیاهان با قهوه می تواند یک انتخاب عالی برای آن ها باشد. به این مساله توجه داشته باشید که استفاده از یک کود قوی بعد از خواب زمستانی گیاهان نه تنها تاثیر مثبت نداشته بلکه به آن شوک وارد می کند.

جذب کرم های خاکی

اضافه کردن قهوه به خاک باعث جذب کرم های خاکی می شود. همان طور که همه ما می دانیم وجود کرم خاکی در خاک کیفیت کود گیاهان را به شکل قابل توجهی بالا خواهد برد. علاوه بر این مساله، قهوه جذب فلزات سنگین در خاک را نیز بالاتر برده و به رشد بهتر گیاهان نیز کمک خواهد کرد.

طرز تهیه کود با تفاله قهوه

بعد از آن که با مزایای قهوه به عنوان کود طبیعی آشنا شدیم، می خواهیم به شما بگوئیم چگونه می توانید این کود طبیعی را در خانه و به راحتی آماده کنید. برای استفاده از قهوه به عنوان کود طبیعی و ماده تقویتی می توانید از روش های مختلف استفاده کنید.

روش اول

بعد از دم کردن قهوه، تفاله های آن را جمع کرده و سپس در مقابل نور خورشید آن ها را خشک کنید. در این روش بعد از ضد عفونی کردن و قارچ کشی، برای استفاده از قهوه به عنوان کود برای گیاهان کافی است، خاک را به صورت لایه ای کنار زده و قهوه های خشک شده را بین خاک بریزید. بعد از ریختن تفاله خشک داخل گلدان، حتما آن را آبیاری کنید.

روش دوم

برای استفاده از قهوه به عنوان کود طبیعی در روش دوم کافی است ۶ فنجان تفاله قهوه را داخل سه لیتر آب حل کنید. ۲ تا ۳ روز صبر کنید تا محلول به دست آمده به خوبی ترکیب شود. بعد از آماده شدن این ترکیب می توانید آن را به گلدان خود اضافه کنید.

روش سوم

در روش سوم شما به جای استفاده از تفاله قهوه به عنوان کود طبیعی از خود قهوه استفاده می کنید. بعد از دم کردن قهوه آن را با آب رقیق کنید. محلول به دست آمده را هم می توانید روی برگ ها اسپری کرده و هم داخل خاک گلدان بریزید. نکته مهم آن که به هیچ وجه به قهوه خود افزودنی هایی مانند شکر اضافه نکنید.

کاربرد قهوه در نگهداری از گل و گیاه و باغبانی که باید بدانید (14 کاربرد قهوه که نمی دانستید)

نکات مهمی که قبل از استفاده از تفاله قهوه برای گیاهان آپارتمانی باید بدانید

قبل از استفاده از کود قهوه باید نکاتی را در نظر داشته باشید تا این کود باعث ایجاد آفات و آسیب به گیاه نشود.

۱) قبل از استفاده از کود قهوه، خاک گلدان را تعویض کنید.

۲) با استفاده از سم های مالاتیون و یا سم دیازینون، خاک را سم کشی کنید.

۳) یک روز از قارچ کش استفاده کنید تا حشرات موجود در خاک به طور کامل از بین بروند.

به این نکته توجه داشته باشید که اگر اقدامات زیر را انجام ندهید، در صورتی که در خاک لارو حشرات وجود داشته باشد، قهوه رشد آن ها را افزایش داده و باعث ایجاد آفت خواهد شد.

نکته مهم دیگر آن که اگر بعد از استفاده از تفاله قهوه به عنوان کود طبیعی، متوجه شدید که نوک برگ های گیاه قهوه ای شد و یا شاخ و برگ آن زرد شد، استفاده از کود قهوه را متوقف کنید. زیرا این مساله نشان دهنده آن است که سطح اسیدیته خاک از مقدار مورد نیاز گیاه بیشتر شده است. ادامه دادن این روند باعث می شود برگ های گیاه شما به طور کامل بسوزد.

با استفاده از فهرست گیاهان آپارتمانی می‌توانید گیاهان جدیدی را به کلکسیون گیاهان منزلتان اضافه‌ کنید که شرایط مراقبت از آنها متناسب با دما و هوای خانه شماست. نه تنها در مورد گیاهان متداول در ایران اطلاعات کسب می‌کنید بلکه می‌توانید با گلها و گیاهان کمیاب و خاص مانند انواع گیاهان گلدار، تراریوم ها، کوکداماها و گیاهان هوازی، کاکتوس ها … آشنا شوید. ۳۵ میلیون تولید گیاهان آپارتمانی تا به اینجای سال گواه استقبال بی نظیر مردم برای نگهداری گیاهان آپارتمانی در منازل است.

با حضور گیاه آپارتمانی در کنار شما، طراوت و انگیزه برای رشد هر روز به شما سلام می کند.

به این فیلم رای دهید.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.